Sport

AUR pentru România, David Popovici!

David Popovici a câştigat prima medalie la seniori , aur la Campionatele Europene de înot în bazin scrut de la Kazan, Rusia.

David a devenit azi primul înotător român campion european în bazin scurt la seniori.

Cursa excepțională de la Kazan din finala de la 200 m liber, aurul și imnul României sunt momente dintr-o poveste care este scrisă de un adolescent de 17 ani.

E prima medalie de aur din istoria participărilor românești la CE în bazin de 25 m, după 4 medalii de argint și 8 bronz.

David a terminat primul la 200 m liber cu 1:42.12 și a devenit campion european pe distanța sa preferată. Sportivul legitimat la CS Dinamo și antrenat de Adrian Rădulescu, a avut un final excelent de cursă și a sosit cu 0.08 sutimi de secundă înaintea olandezului Kroon. Pe trei a terminat alt olandez, Pijnenburg.

Imnul României s-a auzit prima dată la Kazan. Robert Glință a luat argint și bronz în procedeul spate, la 50 m și 100 m.

Felicitări, David! Succes la 100 m liber!